راهنمای خرید قهوه: انواع قهوه را چگونه بشناسیم؟ عربیکا یا ربوستا

قهوه تهیه شده از موکاپات یکی از انواع قهوه تهیه آن بوسیله موکاپات می‌باشد.

در این نوشته‌ی کوتاه قصد داریم انواع قهوه نه از نظر نوع نوشیدنی آن بلکه از نظر خود دانه قهوه را بررسی کنیم و ببینیم انواع قهوه را چجوری بشناسیم، احتمالا اگر شما هم علاقمند به قهوه و نوشیدن آن باشید و کمی فراتر از قهوه‌های فوری یا نوشیدنی‌های غیر استاندارد به قهوه نگاه کنید حداقل با واژه‌‌های عربیکا و ربوستا آشنا شده اید ما قصد داریم همین دسته بندی را بررسی کنیم و به شرح آن بپدازیم.

کافئین چیست؟

قبل از اینکه به شناخت عربیکا و ربوستا بپردازیم لازم است تا در مورد چند واژه در اینجا آشنا شویم، مطمئنا بسیاری از افراد از جمله من یا حتی شما که این مقاله را می‌خوانید، قهوه را بخاطر کافئین و یا به اشتباه انرژی که در شما ایجاد می‌کند می‌نوشید. اما کافئین موجود در قهوه ممکن است در مواردی از مقدار کافئین موجود در چای سیاه و کوکا نیز کمتر باشد. اما این کافئین جادویی وظیفه اصلی‌‌اش افزایش متابولیسیم بدن است که در نتیجه به سوخت و ساز بیشتر بدن کمک می‌کند. اما فقط این نیست!

علت هوشیار شدن توسط قهوه چیست؟

بنظر چند اتفاق فیزیکی بر بدن توسط قهوه باعث اختلال در گیرنده‌های حسی ما شود و بدن به اشتباه فکر کند نیاز به خواب نداریم! قصد نداریم خیلی جزئی این اتفاق را توضیح دهیم اما می‌توانید در ویکی‌پدیا موضوع:‌ تأثیر کافئین بروی سلول‌های چربی را بخوانید. در نهایت بدانیم که این یک اختلال است که به ما کمک می‌کند تا هوشیار باشیم و همین اتفاق کمک به ترشح دوپامین نیز می‌کند.

اما احتمالا عده‌ای هم هستند هنگام خوردن قهوه حس و حالی خوب بدست نمی‌آورند:

علت استرس و بدن شدن حال هنگام خوردن قهوه چیست؟

در مرحله باید بگوییم ممکن است قهوه‌ی بد حال شما را خراب کند اما اگر قهوه خوب هم می‌خورید ممکن است نسبت به قهوه حساسیتی داشته باشید، فشار خون شما پایین یا بالا باشد و قهوه به آن اثر بگذارد و یا حتی پیش زمینه‌های قلبی شما با خوردن قهوه دچار اختلال شود.

نوشیدن قهوه دارای اسیدیته بالا یا نوشیدن قهوه با کافئین بالا نیز می‌تواند روی شما اثرات مختلفی بگذارد. اسیدیه (ترشی یا همان حالت اسیدی) که در چند خط پایین‌تر میزان آن را قهوه‌های ربوستا و عربیکا توضیح خواهیم داد ممکن است تحریک پذیری عصبی شما را تقویت کند،‌ در نگاه اول شما هوشیار تر می‌شوید اما این هوشیار بیش از اندازه است و به شما حس استرس وارد می‌کند و قهوه با کافئین بالا می‌تواند ضربان قلب شما را بالا ببرد و باعث تعریق می شود و حتی ممکن است شما را بی حال کند.

پس اگر میخواهید قهوه را روزانه و به یک روتین همیشگی خود اضافه کنید بهتر است در مورد قهوه بیشتر از قبل بدانید و براساس بدن خودتان قهوه انتخاب کنید.

قهوه عربیکا چیست؟

قهوه عربیکا (Arabica) را اصیل ترین نوع قهوه می‌نامند و این صالت به خاطر میزان کافئین آن نیست چرا که این نوع قهوه کافئین به مراتب پایین‌تری دارد، این اصالت بخاطر قدیمی تر بودن ریشه این گیاه است همچنین خواستگاه آن را یمن و عربستان می‌دانند. ویژگی قهوه عربیکا در عطر و بوی آن است همچنین این قهوه دارای اسیدیته بالایی نسبت به ربوستا می‌باشد و در نتیجه قهوه ای ملایم‌تر و با تلخی کمتر نسبت به ربوستا می‌باشد.

قهوه عربیکا در مناطق مختلف جهان کشت می‌شود مثل قهوه عربیکا اتیوپی، عربیکا برزیل، عربیکا کلمبیا، عربیکا هندوراس، عربیکا ویتنام‌، اندونزی و هند که در همین کشورها نیز استان‌ها و شهرهای مختلف عربیکای خاص خودشان را دارند. معمولاً قهوه عربیکا به عنوان قهوه دمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و پیشنهادهای مختلف برای قهوه دمی استفاده از قهوه تک‌خواستگاه است.

انواع قهوه تک خواستگاه چیست؟

قهوه تک خواستگاه یا قهوه اسپشیالیتی به این معنی است که دان قهوه فقط از یک منطقه (یا حتی تخصصی تر از یک مزرعه) باشد. مسلماً این قهوه‌ها ترکیب با سایر قهوه‌ها و قهوه ربوستا نیز نمی‌شوند و بیشتر شما می‌توانید آن هارا با عناوین ۱۰۰ درصد عربیکا یا ۱۰۰ درصد ربوستا بشناسید.

قهوه ربوستا چیست؟

قهوه‌ (Robusta) در ایران بخاطر کافئین بیشتر شناخته‌تر است و معمولا ترکیب آن با عربیکا با درصد بیشتر ربوستا دیده می‌شود، صحیح است این قهوه کافئین بیشتری دارد که البته بازهم باید ببینیم بدن ما به این میزان کافئین نیاز دارد یا خیر؟ این قهوه بیشتر تلخ است تا ترش و اسیدیته آن به مراتب از قهوه عربیکا کمتر است اما ممکن است عطر و بوی قهوه عربیکا را نداشته باشد.

خواستگاه قهوه ربوستا بیشتر مربوط به برزیل، هند، اوگاندا، کلمبیا، اتیوپی و اندونزی می‌باشد. بیشتر استفاده از قهوه ربوستا در قهوه اسپرسو می‌باشد اما این قهوه با ترکیب عربیکا به نسبت ۵۰-۵۰ یا ۳۰-۷۰ یا ترکیب های مرسوم دیگر به یک قهوه خوش طعم و خوش عطر تبدیل می‌شود.

سایر عوامل در شناخت و طعم قهوه

خواستگاه و نوع قهوه در طعم قهوه را شناختیم،‌ اگر قهوه سبک می‌خواهیم باید به سمت عربیکا برویم و اگر کافئین بیشتر خواستیم باید ربوستا را انتخاب کنیم. اما تنها این‌ها نیستند ما به ترکیب قهوه هم اشاره کردیم که خودش می تواند از دو نوع قهوه مختلف با ترکیب های مختلف طعم و سلیقه‌های مختلفی را بوجود بیاورد.

رٌست قهوه

نوع رُست یا همان برشته شدن قهوه نیز تاحدی به میزان کافئین و تاحدی بیشتر به طعم و کیفیت قهوه اثر می‌گذارد. قهوه تیر یا Dark Roast قهوه ای نزدیک به سوخته شدن دارد و بنظر اگر به فکر سلامتی خود هستید، این نوع رُست تیره را انتخاب نکنید و بیشتر قهوه با رُست لایت تا مدیوم را انتخاب کنید.

دم آوری قهوه

انواع دم آوری قهوه از اسپرسو، موکاپات، قهوه ترک تا قهوه های دمی نظیر، اروپرس، کمکس، سایفون و V60 را داریم و حتی چندین مورد از قلم افتاد. ما با یک نوع قهوه در هریک از روش های مختلف دم آوری طعم های مختلفی را خواهیم داشت، پس اگر تا امروز فقط اسپرسو دبل می‌خوردید سعی کنید از فردا با مراجعه به یک کافه تخصصی نه یک کافی‌شاپ انواع مختلف نوشیدنی قهوه در نوع دم آوری و نوع قهوه را امتحان کنید!

در این مقاله سعی کردیم خیلی مختصر انواع قهوه را معرفی کنیم؛ نه به‌ صورت خیلی تخصصی و اشاره به اینکه قهوه عربیکا در ارتفاع بالا و ربوستا در ارتفاع پایین تر رشد می‌کند یا اینکه میزان بادی در قهوه چیست. سعی کردیم آنچه که لازم برای یک دوست‌دار قهوه است را معرفی کنیم. امیدوارم این نوشته کوتاه مورد استفاده شما قرار بگیرد. در نوشته‌های بعدی کمی بیشتر وارد دنیای قهوه خواهیم شد.

این مقاله بر پایه دانش تجربی و با اشاراتی به ویکی‌پدیا فارسی نوشته و برای شما در وبلاگ خودمان منتشر شده است.